Muinasmaja ehitus liigub lõpusirgel

Muinasmaja ehitusplatsil on juba õige vaikseks jäänud. Kirvelööke kostis juba nädalavahetusel üha vähem ja vähem ning mehi polnud maja ümber toimetamas enam kuigi palju. Sel korral ei ole see vaikus aga tingitud meestepõuast, mis eelmise aasta augustist alates hakkas maja valmimist ohustama. Sedapuhku on asi on hoopis selles, et tööd polegi enam väga palju järele jäänud.

Peale mõnepäevast pausi tehti algust magamislavatsite tegemisega. Terve maja viimane palk löödi pooleks 24. juulil. Kuus lõhandikku tahuti sirgemaks ja neist tehti maja tagumisse seina sellist mõõtu magamiuslavats, kuhu mahub ühte ritta magama vähemalt seitse või isegi kaheksa inimest. Üks maja uudistama tulnud mees oli aga kindel, et sinna mahub koguni kaksteist magajat. Eks see selgub õige pea, kui palju neid tegelikult sinna mahub. Juba sel reedel võivad julhemad ja hakkajamad muinasmaja kergelt suitsulõhnases toas öö mööda saata. Lisaks suurele lavatsile on katuselaudadest järele jäänud materjalist valmis tehtud ka väiksem, mis hetkel talade peale ära pandi, et vaba põrandapinda veidi rohkem oleks.  Aga kui majas elanikke enam, saab ka selle alla tuua.

Koldesse tehakse iga päev mitu korda vaikset tuld, et uus silmakivi temperatuurimuutustega harjuks ja talvel ennast kütmise peale lõhki ei ehmataks. Täna õhtul maja vaatama tulnud pere jõudis kohale just siis, kui hakkasime tänast viimast tuld tegema. Pere kaks väiksemat istusid koos Kopaga kivihunnikut meenutava ahju suu ees ja kuulasid huviga, kuidas muinasajal elati ja maju ehitati. See, et ahjukivide vahelt tõusev suits simad vett jooksma pani, neid ei heidutanud.

Täna pealelõunast olemegi Kopaga maja juures peaaegu kahekesi. Peaaegu seepärast, et lisaks kahele inimhingele on ka kass NoRa, kes käib muinasmaja ümber juba vägagi enesekindla ja tähtsa majaomaniku näoga. Kui algul tuli ta sageli terveks päevaks ja kontrollis hoolega, kuidas maja valmib, siis nüüd tuleb ta iga päev mitmel korral kohale, veedab meiega veid aega ja läheb jälle oma igapäevaseid kassitoimetusi toimetama. Ju ta julgeb meid nüüd omapead jätta, sest maja näeb juba päris maja moodi välja ja lootus endale mugav kodu saada on üsna tõenäoline. Anname endast parima, et kassikese lootusi mitte petta. Mina vehin rehaga ümber maja, et aja jooksul kogunenud ehitusprahist jagu saada. Kopal on aga nüüd, kui kõik suuremad tõstmise-tassimise tööd tehtud, jälle aega ukse kallal nokitseda. Reedeks peab seegi valmis olema.

Eelmine
16. juulil algas muinasmaja katuse montaaž
Järgmine
Muistne tare ongi valmis ja tänuõhtugi peetud